Arduino ile İlk Uygulamam( Arduino led yakıp söndürme)

Arduino ile İlk Uygulamam

( Arduino led yakıp söndürme)

 

 

Bu yazımızda özellikle Arduino ile yeni tanışan kişiler için,kendi kodlarımızı yazarak oluşturacağımız ilk uygulamayı yapacağız. Bu uygulamamız Arduino ile led yakmak olacak. 

 

    *Gerekli Malzemelerden Başlayalım.

 

 

uyarı Bu uygulamada yapmak istediğimiz, ledi yarım saniye(500ms) aralıklarla yakıp söndürmek.Kodların tamamına göz gezdirin ardından adım adım bütün komutları ayrıntılarıyla açıklayacağız.

 


void setup() {
pinMode(3, OUTPUT);
}

void loop() {
digitalWrite(3, HIGH);
delay(500);
digitalWrite(3, LOW);
delay(500);
}

 


PROGRAM ADIMLARI

Arduino led yakıp söndürme kodu )

 

ADIM 1 :void setup(){}


void setup() bir fonksiyondur. Arduino çalışmaya başladığında ilk olarak Setup fonksiyonunu okur. Bu fonksiyonun temel görevi, yapacağımız proje için Arduino’nun ön ayarların yapılmasını yani kurulumunun yapılmasını sağlamaktır.

 

 

ADIM 2 :

pinMode(3, OUTPUT);

pinMode komutu Arduino’nun pinlerinin hangi modda çalışacağını belirlememizi sağlar.Bir pin INPUT(giriş) ve ya OUTPUT(çıkış) olarak ayarlanabilir. INPUT, pinden veri okunacağı zaman kullanılır.

Mesela, bir toprak nem sensöründen toprak nem değerini okumak istiyoruz. Bu durumda toprak nem sensörünün bağlı olduğu pin INPUT olmalıdır. OUTPUT ise pinden bir veri gönderileceği zaman kullanılır. Bir ledin yakılması, bir kapının açılması, bir motora güç verilmesi buna örnek olabilir.

pinMode( 3 , OUTPUT ) komutu, 3 numaralı pini çıkış olarak ayarlamak anlamına gelir.

 

 

ADIM 3 :

void loop() {}

Loop() fonksiyonu Arduino çalıştığı sürece, içerisindeki komutları sürekli olarak tekrar eder. Yani loop bir sonsuz döngüdür. Loop fonksiyonunun içerisinde yazacağımız komutlar, sürekli olarak çalışır.

Bu durumun nasıl bir faydası var derseniz eğer, şöyle örneklendirelim. Bir engel algılayan robot yaptığımızı varsayalım. Sürekli olarak mesafe sensörü ile mesafe ölçümü yapıp, sonuçlara göre motorlara komut gönderilmesi gerekir. Burada dikkat etmek gereken nokta, sürekli yapılması gereken işler için komutların Loop() foksiyonunda yazılması gerektiğidir.

 

 

ADIM 4 :

digitalWrite(3, HIGH);

digitalWrite komutu belirlenen pinin çıkışının 5 volt mu 0 volt mu olacağını belirlemek için kullanılır. Burada HIGH(yüksek) yani 5 volt, LOW(düşük) yani 0 volt demektir. Programda bu komut ile yapılmak istenen, Arduino’nun 3 numaralı pinden 5 volt çıkış vermek. Yani 3 Numaralı pine bir LED bağlandığında, digitalWrite(3, HIGH); komutu ile bu led yanacak.

 

 

ADIM 5 :

delay(500);

Delay() komutu programı belirtilen süre kadar bekletir. Süre milisaniye cinsinden belirtilir. Hatırlayalım bizim programımız, yarım saniye yani 500 milisaniye aralıklarla ledi yakıp söndürecekti. Bir önceki adımda led yanmıştı zaten. Şimdi delay(500) komutu ile yarım saniye led yanık bir şekilde bekliyor.

 

 

ADIM 6 :

digitalWrite(3, LOW);

digitalWrite komutunu adım 4‘te anlatmıştık. Bu komutla 3 numaralı pin, LOW yani 0 volt ayarlanıyor ve sonuç olarak 3 numaralı pine bağlı led sönmüş oluyor.

 

 

ADIM 7 :

delay(500);

Yine adım 5’te belirtiğimiz gibi, led sönük durumdayken, Arduino 500ms bekliyor.

 

 


Önemli Noktalar :

 

uyarı Adım 4 ile 7 arası LOOP() fonksiyonun içinde kaldığı için sürekli olarak bu adımlar tekrar edecektir. Yani önce led yanacak, ardından 500ms led yanık olarak beklenecek ve led sönecek. Tekrar 500ms beklenecek ve led yanacak. Bu durum arduino çalıştığı sürece sürekli olarak tekrar edecektir. 

 

Önemli Program yazmak için Arduino IDE yüklü değilse, yüklemek için Arduino Yazılımı İndirme ve Kurulum İşlemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Önemli Yazdığınız programı Arduino ya nasıl yüklendiğini öğrenmek için Arduino’ya kod yükleme yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

DEVRE KURULUMU

 

 

Arduino ile İlk Uygulamam

 

Önemli Ledin bozulmaması için yaklaşık 200-300 ohm aralığında bir direnç bağlanması gerekir. Ledler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Led Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Devre kurulumunda görüldüğü üzere, siyah kablo ile Arduino’nun GND ucundan direncin bir bacağına bağlanıyor. Direncin diğer bacağı, ledin katot( – yada kısa bacak ) ucuna bağlanıyor. Ledin anot ucu(+ yada uzun bacak ) ise kırmızı kablo ile Arduino’nun  nolu pinine bağlanıyor. 

Devre kurulumunu da yaptıktan sonra ledimiz 500ms aralıklarla yanıp sönmeye başlayacak. 

 

 

Cevap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.