Arduino kütüphane ekleme

Arduino kütüphane ekleme

Bu yazımızda Arduino kütüphane ekleme işlemini öğreneceğiz. 

Öncelikle kütüphane dosyasının ne olduğunu bilmemiz gerekir. Kütüphane dosyaları, sensörleri ve arduinoya eklenebilecek her türlü elemanı kullanabilmemiz için özel olarak yazılmış hazır programlardır. Örnegin, servo motor kullanmak istiyorsanız, servo.h kütüphanesini kullanmak gerekir. Bu kütüphanede yazılan hazır kodlar sayesinde, “servo.attach”, “servo.write” gibi servo motoru arduinoyla kontrol etmek için kullandığımız komutlar çalışır.

Not:      “Servo.write” komutu servo.h kütüphanesinde yazılmış onlarca belki yüzlerce satır kodun çalışmasını tetikler. Kütüphane dosyaları sayesinde, biz kolayca Arduino’ya program yazabiliriz.

Kütüphane dosyasını Arduino IDE’ye ekleme yolları

1.Zip dosyası olarak ekleme
2.Doğrudan kütüphane klasörüne ekleme
3.Arduino kütüphane yöneticisinden ekleme

1.Zip dosyası olarak ekleme

Genellikle internetten arayıp indirdiğimiz kütüphane dosyaları zip uzantılı olarak bulunur. Bu dosyaları Arduino IDE’ye eklemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Arduino kütüphane zip dosyası ekleme

Zip kitaplığı ekle kısmına tıklayınca karşımıza eklemek istediğimiz dosyayı seçmemiz için bir pencere açılıyor. Bu pencereden indirdiğimiz kütüphane dosyasını seçmemiz gerekiyor.

Arduino kütüphane ekleme zip dosyası seçim

Zip dosyasını seçtikten sonra open butonuna basıyoruz. Karşımıza kütüphanenin yüklendiğini belirten bir yazı çıkması gerekiyor.

Arduino kütüphane yükleme zip dosyası yüklendi yazısı

Kütüphane dosyası başarıyla eklenmiş oldu. Şimdi kütüphane eklemenin diğer yollarına bakalım.

2.Doğrudan kütüphane klasörüne ekleme

C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries yolu Arduino IDE’nin kütüphane dosyalarının olduğu klasördür. Kütüphane dosyanız klasör şeklindeyse direkt olarak bu klasörün içine kopyalayarak kütüphaneyi kullanabilirsiniz. Eğer kütüphane dosyanız zip dosyası şeklindeyse, o zaman zip dosyanın üzerine sağ tıklayıp, klasöre çıkart seçeneğini seçin. Daha sonra oluşan klasörü yine C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries klasörünün içine kopyalayın.

Not:      Bu yöntemle kütüphane dosyası ekledikten sonra, Arduino IDE açıksa eğer, kapatıp tekrar açmanız gerekmektedir.

3.Arduino kütüphane yöneticisinden ekleme

Arduino IDE’nin menüsünden TASLAKLAR->Library Ekle->Libraryleri Düzenle seçeneğini seçin.

Arduino kütüphane yöneticisine giriş

Karşımıza gelen pencereden, istediğiniz kütüphaneyi yükleyebilir, yüklenmiş kütüphaneleri güncelleyebilirsiniz.

Arduino Kütüphane Yöneticisi Ekranı

Arama alanına aramak istediğiniz kütüphanenin adını yazmanız yeterli. Aşağıda sıcaklık nem sensörü olan DHT11 için bir arama yaptık. more info linkine tıklarsanız kurulum ve güncelleme ile ilgili alan açılır.

Arduino Kütüphane Yöneticisi Kurulum Ekranı

Kolay gelsin.

Cevap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.