Arduino Programlama Dili ve Arduino Programlama

Arduino Programlama Dili ve Arduino Programlama

   Bu yazımızda Arduino programlama dilinin ne olduğu ve Arduino programlamanın nasıl yapıldığı sorularının yanıtlarını bulacaksınız. En basit haliyle Arduino programlama mantığını öğrenip, kendi programınızı yazacaksınız.

 

arduino programlama dili ve arduino programlama

Arduino Programlama Dili (Arduino Yazılım Dili)

uyarı Öncelikle Arduino programlama yapmak için Arduino yazılımını indirmiş ve bilgisayarınıza kurmuş olmanız gerekiyor. Eğer bu işlemi yapmak istiyorsanız, Arduino yazılımı indirme ve kurulum işlemleri yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 

   Bu noktada derleme kelimesini açıklamamız gerekiyor. Derleme, yazdığımız kodların assembly ya da makine dili denen kodlara çevirmek demektir. Kodlar derlenmeden, Arduino yazdığımız kodları anlayamaz. 

 

Setup ve Loop Fonksiyonları

Arduino IDE’yi açtığımızda bizi 2 adet fonksiyon karşılar.

  1. void setup() {    }
  2. void loop()  {    }

Bu fonksiyonlar Arduino’da bulunan temel fonksiyonlardır.

Önemliİlerleyen konularda kendi fonksiyonlarınızı yazabileceksiniz.

 

Setup() fonksiyonu

Arduino çalışmaya başladığında ilk olarak Setup fonksiyonunu okur. Setup fonksiyonu sadece Arduino ilk çalıştığı esnada çalışır ve görevi Loop fonksiyonuna devreder.

Setup kurulum demektir. Bu fonksiyonun temel görevi, yapacağımız proje için Arduino’nun ön ayarların yapılmasını yani kurulumunun yapılmasını sağlamaktır. Arduino’nun pinlerin giriş çıkış olarak ayarlanması, seri haberleşmenin kullanılıp kullanılmayacağı gibi durumlar buna örnek olabilir. Bu işlemler sadece bir kez yapılması gereken işlemler olduğu için Setup fonksiyonunda yazılırlar.

 

Loop() fonksiyonu

Setup fonksiyonu ilk ayarları yaptıktan sonra görevi loop fonksiyonuna devreder demiştik. Loop fonksiyonu Arduino çalıştığı sürece, içerisindeki komutları sürekli olarak tekrar eder. Yani loop bir sonsuz döngüdür. 

Örneğin, bir ledin 1 sn aralıklarla yanıp sönmesi, ya da bir sensörün sürekli olarak değerinin okunması gibi işlemler loop fonksiyonunda yapılır. Çünkü süreklilik durumu vardır yani bu kodlar tekrar tekrar çalışmak durumundadır.

İlk programınızı yazmak istiyorsanız buradan devam edebilirsiniz.

Cevap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.