Arduino Yazılımı İndirme ve Kurulum İşlemleri

Arduino Yazılımı

Bu yazımızda Arduino kodlarını nereye yazılacağını, Arduino programını nasıl temin edeceğimizi ve bilgisayarımıza nasıl kuracağımızı öğreneceğiz. 

Arduino yazılımı, Arduino IDE, Arduino kod yazma editörü, Arduino programlama programı, Arduino program yazma programı ve benzeri bir çok isim var. Bunların hepsi aynı şeyi ifade ediyor. Fakat esas olarak bu tarz programlara IDE denir. Bizim kullanacağımız program ise Arduino IDE (Tümleşik Geliştirme Ortamı) oluyor.

 

 

Arduino IDE ortamının görüntüsü  

 

arduino yazılımı ekran görüntüsü

 

Kısaca bahsedecek olursak; Arduino IDE, arduino kitleri için geliştirilmiş yazılım geliştirme ortamıdır. Bu yazılım sayesinde komutlar yazabilir, yazdığımız kodları derleyebilir ve ardından usb aracılığı ile Arduino kartımıza aktarabiliriz.

 

Önemli Bu noktada derleme kelimesini kesinlikle açıklamamız gerekiyor. Derleme, yazdığımız kodların assembly ya da makine dili denen kodlara çevirmek demektir. Assembly ya da makine dili Arduino’nun işlemcisinin anlayabildiği komut yapısındadır. Bu nedenle yazdığımız kodlar derlenmeden, Arduino yazdığımız kodları anlayamaz. 

 

Arduino IDE yani Arduino program geliştirme ortamını www.Arduino.cc resmi sitesinden indirip kurmamız gerekiyor.

 

Önemli Bu işlemleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Eğer aşamaları okumak isterseniz, videonun altından devam edin.

 

 

 


İndirme ve Kurma Aşamaları

 

    1.  www.Arduino.cc sitesine giriyoruz.arduino ide indirme aşamaları
    2. Menüden SOFTWARE -> Downloads   tıklıyoruz.
    3.  Açılan sayfada Arduino Web Editor ve Arduino IDE olmak üzere 2 seçenek var.arduino ide indirme aşamaları 2
    4. Arduino Web Editor bir eklenti yükleyerek, web tarayıcısında Arduino kodları yazmamızı sağlıyor.
    5. Arduino IDE de ise sağ tarafta Windows Installer (Bilgisayara IDE’yi kurmayı sağlayan program) ve Windows Zip File (Bilgisayara kurulum yapmadan IDE’yi kullanmayı sağlar) seçenekleri var. Hangisini tercih ediyorsak tıklıyoruz.
    6. Karşımıza bağış sayfası geliyor. Eğer bağış yapmak istemiyorsanız, sadece indir(just download) butonuna basın.arduino ide indirme aşamaları 2
    7. Dosya indirmesi tamamlandıktan sonra indirdiğimiz dosyayı çift tıklayarak çalıştırıyoruz.arduino ide kurma aşamalarıarduino ide kurma aşamaları 2arduino ide kurma aşamaları 3arduino ide kurma aşamaları 4

     

    Ve artık ilk Arduino kodlarımızı yazmaya hazırız.

    Arduino Programlama Dili ve Arduino Programlama öğrenmek istiyorsanız buradan devam edebilirsiniz.

   1. İlk programınızı yazmak istiyorsanız buradan devam edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Cevap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.