Breadboard (Devre Tahtası) Kullanımı

Breadboard

Bu yazımızda, elektronik devre oluştururken kullanacağımız en temel parçalardan biri olan breadboard’un (okunuşu = bredbord) yapısını ve breadboard kullanımını ele alacağız.

 

Breadboard devre tahtası görünüm

 

 

Breadboard Nedir?

 

Türkçe karşılığı Deneysel Devre tahtası ve Devre Tahtası olarak ifade edilir. 

Breadboard, plastik bir kaplamanın içinde, iletkenlerle belirli bir düzende birbirine bağlı bir sürü küçük delik bulunan ekipmandır.

Breadboard kullanmak devre kurmayı kolaylaştır. Çünkü devre elemanları ve kablolar birbirine lehimleme yapmadan kullanılabilir. Yanlış yapılan bir bağlantı hemen düzeltilebilir. Bir devre elemanı için en uygun konum ayarlanabilir. Devre elemanları lehimlenmediği için defalarca kullanılabilir ve devre kurmak için harcanan zaman azalır.

Özellikle ilk defa yaptığımız ya da kendi tasarladığımız bir devrenin, nasıl çalıştığını, istediğimiz sonuçları alıp alamadığımızı görmemiz için breadboard üzerinde çalışmak büyük kolaylık sağlar. Kurmak istediğimiz devreyi breadboard üzerinde kurup test ettikten sonra, istersek baskı devre, lehimleme gibi işlemleri yapabiliriz. 

 

Breadboard’un İç Yapısı

Breadboard iç yapısı

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi, devre tahtası birbirine bağlı iletkenlerden oluşuyor aslında. Böylece devre elemanlarının bacaklarını ve kablo uçlarını deliklerden soktuğumuzda devreyi birbirine bağlamış oluyoruz.

Kırmızı ve mavi (A – D)ile işaretli delikler, yatay olarak birbirine bağlıdır. Genellikle güç bağlantısı için kullanılırlar. Üzerinde + , – işaretleri vardır ve ince bir çizgiyle renklendirilmişlerdir.

Siyah(B – C) işaretli alanlar ise dikey olarak 5 li setler halinde birbirine bağlıdır.

 

breadboard iç yapısı 2

 

Önemli 5’li gruplar arasında geniş bir boşluk vardır. Bunun nedeni, entegre devre elemanlarının bağlanmasını sağlamaktır. 

breadboard entegre takma - breadboard montaj

 

breadboard entegre takma - breadboard montaj 2

Devre Tahtasının üzerine devre nasıl kurulur?

 

Öncelikle basit bir devre yapalım. Bu devre bir Led‘i yakan devre olsun. 

breadboard led yakma devre çizimi

Bu devreyi, devre tahtası üzerine aşağıdaki gibi kurabiliriz.

 

breadboard led yakma devresi montaj

 

Şekilde + uçtan gelen 5v, Led‘in uzun bacağının olduğu 5’li gruba bağlanıyor. Ardından LED’in kısa bacağı dirençle aynı 5’li gruba bağlanıyor. Direnç ise – (gnd) ucuna bağlanıyor. Böylece Led ve direnç üzerinden geçen akım devreyi tamamlıyor ve LED yanıyor.

Cevap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.